סניף ראשי: דיזינגוף 135, תל אביב

הסוף לדילמה: ההבדל בין אופניים חשמליים לבין קורקינט חשמליהסוף לדילמה: ההבדל בין אופניים חשמליים לבין קורקינט חשמלי
שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
'מדינה בפקקים' כך פותחת כל בוקר מהדורת השידור של גלגלצ את היום. אין ספק שהפקקים לצד עבודות הרכבת הקלה בגוש דן מאלצים אנשים לחפש אלטרנטיבה אחרת שתאפשר להם לוותר על רכב לטובת כלים חשמליים הנעים בקלות ממקום למקום. אך הדילמה מוכרת; האם כדאי לפדל, או לעמוד בסטייל? יצאנו לבדוק את ההבדלים, חזרנו מסוקרנים.

אופניים חשמליים וקוריקנט חשמלי

האלטרנטיבות של אופניים חשמליים וקורקינט נחתו לחיינו עוד בתחילת שנת 2011, וכבר בשנת 2013 נרשם זינוק של כ-50% ברכישת אופניים חשמליים וקורקינטים. מה שהיה נחלתם של ילדים הפך במהרה לפתרון מעולה גם למבוגרים הנוסעים בעיר מפגישה לפגישה עם חליפות עסקים מכובדות, כמו גם אנשי הייטק וצעירי תל אביב העובדים במתחמי האופן ספייס כדוגמת WeWork המלאים עד אפס מקום בתל אביב, ואפילו כפתרון נוח להתניידות ברכבות. רק לסבר את האוזן, נכון לשנת 2017 נעים ברחובות העיר כ- 225 אלף כלים שכאלה, ונראה שהיד עוד נטויה.

האופציות להתניידות מהירה בעיר, ללא פקקים, במהירות שיא בהחלט מרשימה, בעיקר כאשר אנו מדברים על מדינת תל אביב הפקוקה להחריד, ואם נוסיף את עבודות הרכבת הקלה, נגלה שאף היא אולי גרמה לפופולריות של הכלים החשמליים. כדי להבין את ההבדלים בין אופניים חשמליים לקורקינט, גייסנו את המומחים של CityRunner, מותג תחבורה חשמלית קלה, שהביאו לישראל מנעד פתרונות של כלי רכב זעירים, כאשר המותג מהווה 'בית חם' לתושבי תל אביב.

המשקל כן קובע ​

עד שיארגנו חניון מסודר או 'איתורן' לקורקינט חשמלי או אופניים חשמליים (מערכת GPS ניתן לרכוש ב- CityRunner) יהיה עלינו לקשור אותם לעמוד, או לקחת אותם יחד אתנו, ולכן המשקל משחק תפקיד ראשי. אחד היתרונות הבולטים של קורקינט חשמלי על פני אופניים חשמליים הוא המשקל הקל שלו, בניגוד לאופניים חשמליים כבדים ומסורבלים. "הקורקינט הכי קטן שלנו, דגם MINI CITY LIGHT המיועד לעיר, שוקל 10.5 ק"ג בלבד, ולכן ניתן לקפלו בקלות ולסחוב אותו במעליות צרות במגדלי המשרדים, ממש כמו תיק" כך מספר לנו שחר חדד, סמנכ"ל CityRunner.  

אחסון הקורקינט מול האופניים החשמליים ​

בהמשך למשקל, גם כאן קורקינט חשמלי קוטף את כל התארים, הוא מתקפל בקלות, ולכן ניתן לאחסן אותו במשרדים קטנים מבלי שיפריעו כלל להתנהלות היומיומית. לעומת זאת, ניתן למצוא גם אופניים חשמליים מתקפלים, אך לא ניתן להשוות את הגודל כאשר הם מקופלים לגודל הקורקינט. בנוסף באופניים חשמליים יהיה עליכם לקחת את הסוללה, ובקורקינט הסוללה מובנית בתוכו, כך שאין צורך להסתובב עם סוללה או מושב.

העלאת האופניים או הקורקינט לרכבת ​

אחד השיקולים המרכזיים של נוסעים ברכישת כלי חשמלי זעיר, הוא הנסיעה מהבית לרכבת ומהרכבת לעבודה. הובלת אופניים חשמליים ברכבת מהווה בעיה ומותרת בתנאים ובימים מסוימים. על פי הנחיות רכבת ישראל, כיום ניתן לעלות רק אופניים חשמליים מתקפלים עד קוטר גלגלים שאינו עולה על "20 ​​ בכל ימי ושעות פעילות הרכבת, אך מעל גודל זה ישנם ימים מסוימים שמותר, כדאי להתעדכן באתר של רכבת ישראל בקישור הזה. לעומת זאת, קורקינט חשמלי מותר לעלות בחופשיות לרכבת.

נוחות הקורקינט בנסיעה ​

אין ספק שאם תרצו לשבת בעת הנסיעה, אופניים חשמליים נוחים יותר, אך כיום ניתן למצוא קורקינטים חשמליים עם מושב מתקפל, כך שאם מושב חשוב לכם, תוכלו לרכוש קורקינט עם כיסא. כך למשל CityRunner מציעה שלושה דגמים של קורקינט חשמלי עם כיסא קטן מתקפל. מבחינת נסיעה, באופניים חשמליים יהיה עליכם לפדל, בעוד בקורקינט תוכלו להרגיש 'מאגניבים' ולעמוד, או לשבת על מושב. גם נושא האיתות על הכביש, כיום בקורקינט חשמלי ניתן למצוא אורות איתות, בעוד באופניים חשמליים האיתות אינו קיים.

טווחי הנסיעה בטעינה אחת​

טווחי הנסיעה שמאפשרים אופניים חשמליים לרוב גדולים יותר מטווחי הנסיעה של קורקינט חשמלי וזהו פרמטר חשוב מאוד לרוכבים אך מנגד אומר לנו שחר חדד סמנכ"ל CityRunner, כי הם משווקים קורקינטים חשמליים המאפשרים טווחי נסיעה שאפילו עולים על רוב האופניים החשמליים בשוק, "טווח הנסיעה של הדגמים שלנו מגיעים עד 55 ק"מ בטעינה אחת".